Jak vyčistit koberec od lepidla...

Jak vyčistit koberec od lepidla...

1. Zkuste lepidlo nejprve odloupnout. V některých případech sloupnutí lepidla postačí k jeho odstranění, obzvláště pokud vám lepidlo ulpělo pouze na jednom prstu a neslepilo vám k sobě dva a více prstů. Postupujte opatrně a pokud ucítíte bolest, nebo se spolu s lepidlem začne odlupovat i kůže, okamžitě přestaňte.

Počkejte, dokud lepidlo nevytvoří suchou, pevnou vrstvičku, předtím než se jej pokusíte sloupnout. Nesahejte na lepidlo, dokud je stále mokré.

Použijte vlastní nehet nebo pinzetu a snažte se podebrat lepidlo na jeho okraji a sloupnout jej z kůže. Přestaňte, pokud se vám lepidlo nedaří odlepit nebo pokud pociťujete bolest.

2. Odmočte lepidlo. Možná vám k odstranění lepidla postačí pouhá teplá voda s mýdlem. Napusťte si misku teplé vody a přidejte do ní 1 lžíci (asi 15 ml) jemného lepidla. Namočte zasaženou oblast do vody asi na 30 až 60 vteřin a poté se pokuste lepidlo sloupnout.[1]

Pokud vám lepidlo sloupnout nejde, vezměte si na pomoc malou špachtličku nebo pomerančové dřívko a pokuste se nadzvednout jeden okraj vrstvy lepidla.

Pamatujte na to, že to možná budete muset zkusit několikrát, než se vám podaří lepidlo odstranit.

Místo vody můžete také zkusit použít citronovou šťávu, nebo směs vody a citronové šťávy v poměru jedna ku jedné. Kyselina obsažená ve šťávě může pomoci lepidlo odstranit.

3. Použijte aceton. Tato metoda bude fungovat u lidí s pevnější pokožkou - jedinci s citlivou pokožkou by se této metodě měli vyhnout, protože by jim aceton mohl podráždit a vysušit kůži. Nikdy neaplikujte aceton do otevřených ran.

Kůži zasaženou lepidlem namočte do teplé mýdlové vody ihned. Změkčíte tak lepidlo. Pomoci vám může také pár kapek octa. Zkuste lepidlo uvolnit z kůže. Pokud tento postup nepomůže, kůži osušte a přesuňte se k dalšímu kroku.

Použijte odlakovač na nehty s acetonem. Odlakovač musí obsahovat aceton, protože aceton rozpouští kyanoakrylát. Natřete odlakovač na vteřinové lepidlo na kůži. Zaschlé lepidlo by se mělo začít odlupovat. Nepoužívejte vatové tyčinky, protože by mohlo dojít k agresivní reakci s kyanoakrylátem (mohli byste pozorovat kouř a dokonce i plamínek).

Nechte oblast uschnout, poté použijte pilník na nehty k obroušení lepidla. Buďte opatrní, abyste si neobrousili i kůži. Pokud máte lepidla na kůži větší množství, můžete jej zkusit obrousit pemzou namočenou v teplé vodě. Nechte lepidlo, ať se samo odloupne. Lepidlo zbělá, ale nebude vás na kůži bolet, a nakonec se i bez vaší pomoci odloupe.

4. Zkuste použít margarín. Pokud máte citlivou pokožku, trocha tuku vám možná pomůže více. Opakovaně si na kůži natírejte malé množství margarínu, dokud se vám lepidlo neoloupe. Pokud nemáte margarín, můžete použít i olivový olej. Tuk reaguje s lepidlem a pomůže uvolnit spoj.[5]

5. Použijte gel na praní. Smíchejte gel na praní (jakékoliv značky) s horkou vodou. Pokud odstraňujete malé množství vteřinového lepidla, například z prstů, postačí vám ¼ šálku gelu na praní smíchaného s horkou vodou. Třete a namáčejte prsty v této směsi asi 20 minut, abyste lepidlo uvolnili.

6. Použijte sůl. Pasta vyrobená ze soli a vody může být dostatečně abrazivní na to, aby odstranila lepidlo.[6] Do rukou si naberte dvě lžíce (30 ml) soli. Do soli přidejte malé množství vody, abyste vytvořili pastu. Tuto pastu třete v rukou a mezi prsty asi 30 až 60 vteřin. Malé množství opláchněte. Pokračujte ve tření bez vody. Opakujte, dokud se všechna sůl nerozpustí. Doufejme, že se vám podařilo oloupat i lepidlo.

7. Použijte vazelínu. Umyjte si místo zasažené vteřinovým lepidlem v horké, mýdlové vodě. Na zasažené místo naneste ve větší vrstvě vazelínu. Třete zasaženou oblast pilníkem asi 1 minutu. Nebo oblast obrušujte tak dlouho, dokud si nevšimnete, že se lepidlo začalo olupovat. Chcete místo domácích rad raději profesionální čištění? Prosíme obraťte se na nás.


Raději poptat profesionály