Jak z koberce dostat vosk...

Jak z koberce dostat vosk...

1. Dejte přes skvrnu kousek papírového sáčku (ne plastového!). Sáček ze supermarketu nebo na svačiny bude stačit. Dejte ho přes skvrnu.

Dejte ručník pod část sáčku, která není na skvrně. Budete pohybovat sáčkem, jak se do něj bude vosk nasakovat, a nebudete chtít rozšířit nepořádek dál.

2. Nastavte žehličku na teplou. NENECHTE ji, aby byla příliš horká, protože by to spálilo sáček. Také nepoužívejte nastavení na páru. Chcete pouze teplo.

3. Pomalu žehlete papírový sáček. Vosk se bude nasakovat do papírového sáčku a mizet z koberce. Jak se bude nasakovat, posouvejte sáček na ručník, čímž dáte vosku novou část sáčku, která ještě není pokrytá.

Až bude místo nasáklé, přesuňte se k čisté části papírového sáčku. Nenechávejte žehličku na žádném místě příliš dlouho; nechcete koberec spálit a zhoršit svůj problém. Když se skvrna přestane objevovat na papíru, opatrně ho zvedněte a podívejte se, co vám zbylo.

Pokud tam stále zbývá vosk, opakujte. Nakonec by měl všechen zmizet.

4. Pokud je novým problémem skvrna, potřete místo lihem. Dejte přes skvrnu hadřík a znovu použijte žehličku se zapnutou párou. Barva by se měla vsáknout do hadříku a zmizet z koberce.

5. Navíc postříkejte místo sprejem na koberce nebo čisticím roztokem. Buď si můžete vzít hadřík a vysušit jím skvrnu, nebo ho položit na postříkané místo a vyžehlit ho se zapnutou párou stejně, jako byste to udělali s lihem v předchozím kroku.

Pokud koberec vypadá trochu opotřebovaně, zkuste ho vysát. To může oživit jeho dřívější, zdravou barvu.

Tipy

Jako variaci můžete také použít fén na vlasy. To je obzvlášť dobrý nápad, pokud chcete použít místo sáčku papírové utěrky, protože množství použitého tepla je menší a snáze kontrolovatelné. Ujistěte se, že nedržíte fén příliš blízko, nebo se přehřeje.

Pokud je vosk barevný, barvivo může na jinak zbarveném koberci přetrvat. Pokud ano, vyzkoušejte některý postup a potom použijte čistič na koberce, abyste se zbavili skvrn.

Varování

Nenechávejte žehličku na papíru tak dlouho, abyste cítili spáleninu a zjistili, že papír je hořlavý. Pokud je žehlička nastavena na nízkou teplotu, rozpustí vosk a nebude mít příležitost zapálit papír.

Chcete místo domácích rad raději profesionální čištění? Prosíme obraťte se na nás.


Raději poptat profesionály


Téma: Jak z koberce dostat vosk...