Jak z koberce odstranit zápach...

Jak z koberce odstranit zápach...

Postižené místo koberce namočte. Menší množství pracího prášku vetřete do mokrého koberce pomocí kartáče s tuhými štětinami. Jestliže se o svůj koberec bojíte, můžete prášek trochu naředit vodou, případně také peroxidem vodíku, ale to pouze v případě, že je koberec bílé barvy -- na jinak zbarveném koberci byste tím totiž mohli způsobit mnohem horší skvrny, než jsou ty již existující.

Zpočátku se vám bude zdát, že se zápach zesiluje. To ale bude způsobené tím, že mokrý koberec začne pach uvolňovat k povrchu, kde může snadněji unikat do vzduchu. Nepanikařte!

Napěněnou vodu z koberce vysajte průmyslovým nebo "wet/dry" vysavačem. Pokud vysavač nevlastníte, nechte vlhkost nasáknout suchým ručníkem nebo utěrkou. Vysavač by byl sice účinnější, ale ručník určitě postačí -- vyžádá si to ovšem hodinu nebo dvě, během kterých postupně veškerou vodu z koberce vytáhnete.

Ještě jednou koberec opláchněte vodou a zbavte se veškerého přebytečného prášku. Jemně vodu do koberce vetřete a vytáhněte k povrchu veškeré mýdlo, které ulpělo hlouběji mezi vlákny. Tento krok možná budete muset několikrát opakovat, dokud z koberce nevytáhnete skutečně veškerou vodu s práškem.

Pokud by v koberci mezi vlákny zůstaly nějaké zbytky napěněné vody, mohly by tam zatvrdnout, což by vedlo k mírné změně barvy. Kdybyste tento krok, který se nemusí zdát úplně důležitý, přeskočili, koberec by po dokončení čištění nemusel vypadat tak, jako před zašpiněním.

Znovu z koberce vysajte veškerou vodu a nechte ošetřované místo uschnout. Nedělejte žádné předčasné závěry. Zatím nemůžete vědět, v jakém stavu bude koberec po úplném vyschnutí. Pokud tedy skvrny i zápach přetrvávají, ještě chvíli vyčkejte a teprve po kompletním uschnutí ošetřeného místa vyzkoušejte nějakou další metodu. Uvidíte, že to možná ani nebude potřeba.

Proces zakončete použitím osvěžovače vzduchu, chcete-li. Zápachu jste se sice zbavili, ale proč si pro změnu nezpříjemnit koberec tím, že bude hezky vonět? Jestli chcete, nastříkejte na koberec trochu osvěžovače a máte hotovo.

Chcete místo domácích rad raději profesionální čištění? Prosíme obraťte se na nás.


Raději poptat profesionály


Téma: Jak z koberce odstranit zápach...