Jak snadno a rychle umýt okna...

Jak snadno a rychle umýt okna...

Mytí oken nebývá oblíbenou zábavou, proto se vám jistě bude hodit několik triků, které vám tuto práci usnadní a urychlí. Vyzvídali jsme přitom i v úklidových firmách.

Naše babičky si na čistá okna potrpěly a říkalo se, že jsou vizitkou správné hospodyňky. Pokud to právě teď není s tou vaší "vizitkou" nikterak slavné, můžete to hned příští víkend napravit - a použít přitom následující profesionální i babiččiny rady.

Správný postup mytí oken

Není nad to se řádně připravit, aby vám pak práce šla od ruky:

1. Ač to může znít jako legrace, prvním krokem je, že než začnete cokoli dělat, otevřete okno a podívejte se na oblohu. Ideální počasí je, když nemrzne, příliš nefouká, a hlavně vám do oken nesvítí slunce. Pokud je příliš teplo, voda i přípravky rychle zasychají a okna jsou plná šmouh, v mrazu zase špína víc drží (a nastydnete).

2.Pokud uznáte, že počasí vyhovuje, pusťte se do vyklizení parapetů a okolí oken, včetně sundání záclon. Ty dejte ideálně hned vyprat.

3. Podívejte se, jestli nejsou kolem oken pavučiny, a případně je vyluxujte. Někdy může okolí i plesnivět, takže je dobré plíseň nastříkat vhodným přípravkem.

4.Nachystejte si kbelík s vodou a hadrem, přípravek na mytí oken, ale také schůdky či stoličku.

Opravdu hodně zašpiněná okna umyjte slanou vodou.

5. Mytí začněte tím, že vodou se saponátem omyjete žaluzie a jejich ovládání. Pokud je nemáte, začněte mytím rámů. Ani na urputnou špínu na nich však nepoužívejte písek na nádobí či podobné přípravky. Například plastové rámy jsou velmi citlivé na poškrábání. U bílých plastů budete muset asi jednou za dva tři roky použít speciální chemii, abyste zachovali jejich sněhový vzhled. Na rámy je nejlepší švédská utěrka, která dobře absorbuje nečistoty a šetří čas mácháním a ždímáním hadru,

6. Teprve po umytí žaluzií a rámů přijde řada na skla z obou stran.

7. Pokud jsou okna šroubovací, tak, jak tomu bývá zejména ve starších domech, je třeba je rozšroubovat, umýt a vyleštit z obou stran, a pak sešroubovat zpět. "Mnoho lidí omyje nejprve vnitřní stranu skel, zašroubuje, a pak teprve myje skla na venkovní straně. Bohužel až poté objeví případné šmouhy uvnitř oken, které přes neumytá venkovní skla nebyly vidět," vysvětluje Jaroslav Hátle z úklidové firmy.

Rychle a bez šmouh

"Rozhodně nedoporučuji umývat skla hadrem a vodou a dolešťovat je pak pomocí různých sprejů. Při přímém slunečním světle potom zaručeně uvidíte šmouhy. Investujte raději do kvalitní stěrky na okna s vyměnitelnou gumou a pořiďte si také takzvaný rozmývák, kterým budete na tabuli nanášet vodu se saponátem, můžete ho případně nahradit obyčejnou houbou," říká Petr Matějček.

Ocet se uplatní i jako skvělý čisticí přípravek

Babské rady

A co radí naše babičky? Ty se o vysoký lesk a okna bez šmouh dokázaly postarat i bez přípravků z drogerie. Vy je můžete ocenit také - například, když těsně před mytím zjistíte, že svého oblíbeného přípravku nemáte dost... Takže:

1. Krásný lesk a zvládnutí i víc zašpiněných skel - to dokáže ocet ve spojení s teplou vodou.
2. Okna vyleštíte novinovým papírem.
3.Skla můžete mýt i vlažnou vodou, do které (asi do pěti litrů), přidáte sáček rozmíchaného vanilkového pudinku. Po uschnutí stačí skla vyleštit suchým hadříkem.
4. Mytí zvládne i dětský šampon přidaný do vody.
5.Skvělá je i slaná voda - dávkování je asi polévková lžíce na litr vody. Poradí si i s víc zašpiněnými skly.
6.Okna dokonale vyleští i staré silonky.

Chcete místo domácích rad raději profesionální čištění? Prosíme obraťte se na nás.


Raději poptat profesionály